Hämeen kesäyliopiston hallinto ja päätöksenteko

Hämeen kesäyliopisto on maakunnallinen Hämeen liiton organisaatiossa toimiva kuntayhtymän ylläpitämä vapaan sivistystyön oppilaitos. Toimintaa rahoittavat Kanta-Hämeen 11 kuntaa. Lisäksi kesäyliopisto saa vapaan sivistystyön lain (632/1998) mukaista valtionosuutta.

Kesäyliopiston toimintaa johtaa johtokunta, jonka kokoonpano kaudella 2018-2019 on seuraava (suluissa henkilökohtainen varajäsen):

sd. Leila Ahlqvist, Loppi
(sd. Anne Heikkinen, Janakkala)

sd. Raimo Turunen, Hämeenlinna (Pj.)
(sd. Juha Rantanen, Humppila)

kok. Johannes Sippola, Hämeenlinna (Vpj.)
(kok. Veli-Pekka Kulmala, Hämeenlinna)

kok. Sari Airo, Ypäjä
(kok. Marjo Kotioja-Partanen, Forssa)

kesk. Lauri Hämäläinen, Hattula
(kesk. Timo Jussila, Hausjärvi)

vas. Vilja Lumme, Hämeenlinna
(vas. Heikki Tuominen, Hämeenlinna)

vihr. Sami Louekari, Riihimäki
(vihr. Outi Vesakoski, Jokioinen)

Johtokunnan esittelijä ja sihteeri
Liljander Juha-Pekka, rehtori, Hämeen kesäyliopisto

Maakuntahallituksen edustajat
Filatov Tarja, maakuntahallituksen pj
Anna-Mari Ahonen, maakuntajohtaja

Johtokunnan kokoukset 2018:

  • 21.2.2018 (varapäivä 28.2.2018)
  • 30.5.2018 (varapäivä 6.6.2018)
  • 29.8.2018 (varapäivä 5.9.2018)
  • 26.9.2018 (varapäivä 3.10.2018)
  • 12.12.2018 (varapäivä 19.12.2018)